Výlet za rozhledy
I v období adventu si můžete zažít skvělé pocity, když vystoupáte na pořádný kopec a odměnou je nádherný výhled do krajiny a radost, že jste to dali. Dnešním tipem je vrch Radobýl nad Litoměřicemi. Výhled na Labe a kopce Českého Středohoří je skutečně neopakovatelný. A když zamíříte na Radobýl na Štědrý večer, může i něco zaslechnout.
Tip na knihu
Přemýšleli jste někdy o tom, jak by se váš život ubíral pokud byste se rozhodli jinak? Hlavní hrdinka knihy Matta Haiga: Půlnoční knihovna, Nora Seedová, možnost si odpovídat dostane. A dokonce několikrát skrze tajemné místo nazvané Půlnoční knihovna. Pomůže to Noře či čtenáři odpovědět si na otázku, jak žít nejlépe svůj život?
Velmi čtivá kniha o vážných tématech.
Zelený věnec
Vyzdobte si domov jen jednoduchým věncem z jehličnanů, zelená barva je symbolem života. A přidejte i nějaké šišky, oříšky či jiná semínka jako symbol vzkříšení a něčeho nového. Tyto obyčejné věnce bez svíček mají majiteli zajistit štěstí, lásku, zdraví a bohatství. A když tento zelený věnec zpestříte cesmínou a břečťanem, domov vám ochrání před zlými duchy.
Jak to bylo…
Nejznámější vánoční písní po celém světě je Tichá noc. Zpívá se ve více jak 300 jazycích. Poprvé ji uvedli učitel a varhaník F. X. Gruber a kaplan (i básník) Joseph Mohr v kostele sv. Mikuláře v rakouském městě Oberndorf u Salcburku na Štědrý večer v roce 1818. A jaké je pozadí vzniku této písně, se můžete dozvědět ve filmu Věčná píseň (na CSFD.cz s 80%).
Odpovězte si na inspirativní otázku z plakátu na stěně v META (dříve Facebook):
„Co bys dělal, kdybys neměl strach?“
Napište Ježíškovi
Už víte, co chcete k Vánocům? Štědrý den se blíží, vánoční nadílka s ním, možná by už bylo dobré mít představu, co by vám udělalo radost, kdybyste tam našli. Nebo si myslíte, že o vás nejde a jít nemá?
Číst dále…
Zapomenuté místo určené k rozjímání a zastavení se
Udělejte si výlet do Šluknovského výběžku na kopeček Jáchym (472 m) nad obcí Lipová, který má svou tajemnou neopakovatelnou atmosféru díky kapli sv. Jáchyma a křížové cestě. Můžete tu v klidu rozjímat, mnoho turistů zde nepotkáte. A výlet si můžete zpestřit procházkou na nejsevernější bod ČR, to už je opravdu kousek.
Tip na knihu
Memoáry Stephena Kinga O psaní: Memoáry o řemesle jsou skvělou příležitostí k tomu, jak získat chuť něco sám napsat nebo se nechat unést příběhem životní zkušenosti autora či se vtipně bavit.
Tip na vánoční dárek nejen pro ženy: Kateřina Tučková – Bílá voda
Strhující román o ženách, víře a zlu zasazený do pohraniční vísky Bílá voda (ve které lze rozeznat jesenické Zlaté hory) během druhé poloviny 20.století.
Tradiční pohádka
Která pohádka má všechny potřebné atributy: kvalitní zábavu i poučení, humor a lidskost, důležitá rozhodnutí, překonávání překážek či odvahu a také hlavně romantiku a upřímnou lásku? Toto všechno najdete v české pohádce Jak se budí princezny. Tak si ji nezapomeňte pustit.
Kostel nanebevzetí Panny Marie v Neratově v Orlických horách – unikát se skleněnou střechou, kde je k nebi blíž. Nejen v době adventu vás tato barokní stavba uchvátí.
Kostel na konci 2. světové války (10. května 1945) vyhořel, když byl zasažen protitankovou střelou vypálenou vojákem Rudé armády. Požárem byla zničena střecha, dřevěné schodiště, hodinový stroj a zvon. Koncem roku 1957 spadly promáčené klenby a kostel byl navržen k demolici. Díky nedostatku finančních prostředků k ní nakonec nedošlo a kostel byl v roce 1989 zapsán na seznam kulturních památek.
Od roku 1990 se v kostele pořádaly bohoslužby nejdříve pod „otevřeným nebem“, v současnosti je již kostel zastřešen částečně prosklenou střechou.
Dejte si pauzu od vlastní hlavy
S příchodem adventu přichází i čas, kdy se dny zkracují a noci prodlužují. Naši předci, často pracující na poli, se v této době stahovali do svých domovů, kde u údržbových činností či draní peří trávili dlouhé zimní večery. Je tedy určitou přirozeností naší kultury dát si v tomto období prostor na zpomalení, zastavení, což má právě období adventu a blížících se Vánoc ještě podpořit. Číst dále
Tip na film
Pokud v adventním období toužíte po trochu jiné tematice než vánočních příbězích, zajděte ještě do kina na film Trojúhelník smutku. Je to po čertech dobrý film. A nyní se stal evropským filmem roku. Připomeňte si díky němu hodnoty, které v životě máte a jaké skutečně žijete.
Tip na zpestření rodinných výletů
mobilní aplikace Skryté příběhy, ve které najdete výletní trasy spojené s objevitelskou hrou.
Díky hře se pomocí časostroje přenesete do minulosti do různých historických situací. Vyberete si trasu, na kterou se chcete vydat s dětmi na výlet. Každá trasa má několik zastavení, na kterých se zaposloucháte do příběhu vyprávěného historickou postavou, která je nějakým způsobem spjatá s lokalitou. Na každém zastavení se dozvíte další kousek příběhu a budete svému průvodci pomáhat s vyřešením problému, který má.
Příjemné spojení poznání historických souvislostí a zajímavostí a atraktivní rodinné procházky.
Tip na dokument
Pokud vás zajímá téma manipulace a zejména ve skupině lidí, pak skvělou příležitostí ke studiu je na Netflixu: Woodstock 99. Co dokáže davová psychóza? Podívejte se na tento dokument a přejeme vám, ať to nezažijete.
Vyrobte si vánoční ozdobu
Není toho potřeba mnoho, k výrobě takové ozdoby. Může stačit klidně jen karton, barevný bavlněný provázek a nůžky. Z kartonu pak vystřihnete hvězdu (či kometu, sněhuláka… jak libo a na co si troufáte). Po vystřihnutí je dobré ještě udělat otvor, za který se zachytí provázek a pak už stačí jen trochu systematicky obmotávat, abyste karton zakryli barevnou bavlnkou. Jak vyrobit očko už jistě vymyslíte sami.
Trochu pokročilejší úrovní jsou pak například bavlněné mini čepice, které se dají využít jako dekorace mnoha způsoby. Jak se vyrábí? Tady návod
Co můžete dělat s dětmi netradičního na Štědrý den, i když to dříve tradice byla:
Na Štědrý den se pod dvanáct skořápek od ořechů nasype na prkénko sůl, ke každé skořápce se napíše jméno jednoho měsíce, potom se prkénko se skořápkami uloží až do Nového roku na suché místo, na Nový rok se skořápky opět přinesou, a je-li pod kterou skořápkou sůl vlhká, navlhlá či suchá, takový bude i příslušný měsíc.
Tip pro rodiče
Jak nejlépe motivovat děti ke cvičení fyzickému či na hudební nástroj? Cvičte společně s nimi. Adventní čas je k tomu výbornou příležitostí.
Kniha pro každého
Výkonový svět sportu či práce působí velký tlak na naši psychiku. Kniha sportovního psychologa Václava Petráše Psychologie vítězství je srozumitelně napsanou a obsahově praktickou inspirací (obsahuje 111 cvičení) k posilování své psychické odolnosti.
Tip na dokument
Za podívanou stojí dokument Stutz, který je ke shlédnutí na Netflixu. O psychiatrovi Philovi Stutzovi ho natočil jeho klient americký herec Jonah Hill.
Atišova meditace srdce
Tato silná meditace pochází od tibetského Mistra Atíši (982 – 1054 n.l.) a pracuje s transformační silou našeho srdce. Naše srdce má odvahu, nebojí se bolesti a dokáže ji proměnit v lásku. Tuto meditaci lze dělat ve skupině lidí sedících v kruhu. Pokud budete chtít meditovat sami, můžete si imaginativně přizvat kohokoli ze svých blízkých. Na každou část si dopřejte čas.
Cestovatelsky tip – Bilbao ve Španělsku
Bilbao (baskicky Bilbo) je největší město v Baskicku, autonomním společenství v severním Španělsku. Leží v Biskajském zálivu na řece Nervión. Žije zde přibližně 346 tisíc obyvatel. Metrem dojedete až k oceánu a můžete tu surfovat, či obdivovat krásné domy. Z Bilbaa vede také severní poutní cesta do Santiago de Compostela.
V Bilbau se umně snoubí stará architektura s novou. Skvostem je například nádherná budova Guggenheimova muzea moderního umění z r. 1997 stojící u řeky, která připomíná loď. Odehrává se zde také děj knihy Dana Browna Počátek.
Pro všechny k zamyšlení
Gabor Mate napsal knihu, která není jen ke čtení, ale především k zamyšlení a změně: Když tělo řekne ne.
Přejeme vám s Apertou rok dobrých vztahů a tím i úspěšné spolupráce a bytí spolu.
A k tomu spolu a práci se občas mohou hodit rukavice. A co o rukavicích píše Olda Kvasnička? Přečtěte si…