Specialita babičky Boženky
K zimě patří teplý čaj a k tomu něco dobrého na zub. A ideálně z místních surovin. Doporučuji bramborový štrůdl. Je to velmi snadné. Připravte si klasické bramborové těsto (vařené brambory, hrubá krupice a mouka, sůl, vajíčko), nakrájená jablka, vlašské ořechy. Těsto vyválejte do placky (průměr cca 15 – 20 cm nebo dle toho, jak je chcete velké), na půlku dejte nakrájená jablka, posypte cukrem, skořicí a přidejte ořechy, přehněte a udělejte z toho takovou kapsu a dejte péct na rozpálený tuk na pánev (dle velikosti pánve se vejdou dvě). Z počátku je dobré péct zvolna pod pokličkou z obou stran a pak ještě nechat pěkně opéct z obou stran bez pokličky. Cukr s jablky pustí šťávu, která trochu na pánvi zkaramelizuje a dodá těstu křupavý nádech. Na talíři můžete ještě posypat moučkovým cukrem a máte výborný dezert či celou večeři.
Zeptejte se blízkých, jaký pro ně byl rok 2023
Ohlédnout se zpátky by mělo být přirozeným zakončením nějakého celku. Zastavit se a říct si: „Tak, a je to za námi. Jaké to vlastně bylo?“ Většina z nás však místo toho přemýšlí, co všechno nás ještě čeká a jak to asi zvládneme. Není to ale škoda? Když už něco žijeme, je dobré si dát také prostor to vstřebat.
Zkuste dát svým blízkým takový druh prostoru, třeba právě skrze otázku: „Jaký pro tebe byl rok 2023?“ Je dobré tomu dát také příhodný prostor, například se sklenkou vína či jiného oblíbeného nápoje.
A pak přichází druhá, ne zcela lehká část. Poslouchat. Nepřerušovat, nezačínat mluvit o sobě, nenechat se rozptylovat telefonem. To vše dát stranou a věnovat se osobě, které jste se zeptali. Nejde jen o to, že se o ní/něm něco dozvíte. Jde také o to, že věnovat někomu blízkému svou plnou pozornost v tomto milém předvánočním období, je pro ně mnohdy cennější a vzácnější, než perfektně zvládnutý Advent a napečené cukroví.
TIp na knihu pro každý den – Lukostřelec
Lukostřelec od Paula Coelho je letošní novinka v českém překladu, i když originál je z roku 2008. Kniha začíná kratičkým příběhem, který je pak doplněn myšlenkami ovlivněnými zenovým buddhismem. Ke knize se tak můžete vracet každý den a žít si svoji cestu luku.
Netradiční informace
Vánoční svátky jsou také časem společenských her, rébusů i hádanek na netradiční témata. Máme pro vás poznatky o mravencích, se kterými můžete o Vánocích či na silvestra zazářit.
Medové keksy se zázvorem Marie Baťové
150 g změklého medu, 350 g hladké mouky, 30 g moučkového cukru, 60 g tuku na pečeni, 50 ml mléka, 20 g strouhaného čerstvého zázvoru, 1 žloutek, 1 citron (kůra), 1 vanilkový cukr, 1 kávová lžička prášku do pečiva
Všechny ingredience smícháme v misce a vypracujeme těsto, které necháme alespoň hodinu odpočinout v chladnu. Poté jej vyválíme na válu a vykrajujeme keksy. Pečeme na plechu vyloženém pečícím papírem při teplotě 150°C přibližně 15-20 minut dozlatova.
Kreativní tip
Pojďte to zkusit. Napište vánoční báseň a pošlete mi na o.kvasnicka@aperta.cz
Pozor musí obsahovat slova: Prskavka, Letokruhy, Palička a Kulich
Filmový tip
Jeden velice oblíbený a netradiční příběh má na svém kontě i Tim Burton. Ano, jsou to jeho Ukradené Vánoce. Jak by to vypadalo, kdyby dárky místo Santy Klause nosili halloweenské příšerky… Shlédnutí této americké hudební filmové klasiky určitě stojí za to.
Hlídka na Stráži
Udělejte si pohodový výlet na netradiční skleněné vyhlídky na hoře Stráž u Rokytnice nad Jizerou. Hora byla skutečně strážným místem, hlídky zde strážily přístupové cesty a při ohrožení zapalovaly ohně. Tyto ohňové signály se dostávaly dále přes vrch Kozákov v Českém ráji, a díky tomu se toto varování dostalo až do středu Čech.
Vyhlídky jsou pojmenované po patronech města – Liška, Medvěd, Ovce a Horník a jejich podobu navrhli architekti z libereckého studia Mjölk.
Z rokytnického náměstí to je něco přes 2 km, můžete to však spojit s delším výletem a napojit se na naučnou stezku Okolo Rokytnice
Tip šunkový
Zkusili jste někdy vyrobit domácí šunku ala Italské chutě? Fakt to nic není. Tady je návod: Vepřová panenka, obalte ji ve směsi cca 0,5 kg soli, 0,5 kg třtinového cukru, špetka kakaa, špetka skořice, rozmarýn, šalvěj, estragon, tymián, celý pepř, hřebíček, bobkový list. Když nebudete mít estragon, nebo šalvěj, opravdu se nic neděje. Koření může být suché i čerstvé, nasekat, smíchat se solí a cukrem. Obalenou panenku zamotejte do utěrky, převažte provázkem a šoupněte do lednice. Tak 14 – 21 dní to v ní nechte. Na Silvestra budete králové párty. Na tenko nakrájejte a můžete zakápnout olivovým olejem, nebo balsamikem. Recept kdysi někde říkal E. Ridi. Je to fakt dobrota.
Kdo má rád silné, strhující příběhy a zároveň “tlusné knihy”, přijde si na své. Kniha mapuje život několika generací jedné rodiny z Gruzie a připomíná na pozadí nelehké dějiny této země i celé Evropy. Na Databázi knih ohodnocena 91%.
Stromková dekorace
Jestli rádi tvoříte toto je tip pro vás. A můžete pozvat i děti. Zbytkový papír, noviny, šmíraky nastříháte na různě velké čtverce, nemusí být dokonalé, nebude to poznat a pak je jednoduše napícháte na špeli. Stačí dodržovat jen velikost od maleho k velkému. A je to.
Výlet do lesa
Sbírali jste během podzimu kaštany, žaludy a jiné? Adventní čas je ten nejvhodnější na to, vrátit je zpět do přírody. Udělejte si procházku do lesa a najděte nějaké vhodné místo, ideálně krmelec a nechte to tam. Zvířátka vám poděkují. Jen pozor, jestli budete vracet celá kaštanová zvířátka, nezapomeňte vyndat špičaté špejle a párátka.
Scifi tip
Knihy jsou v módě! A svou schopností nás pohltit se jedná o jeden z nejlepších způsobů, jak můžeme v dnešním rychlém světě relaxovat. Z řad knih, které jsou na pomezí sci-fi a fantasy rozhodně stojí za pozornost Naslouchač od české autorky Petry Stehlíkové. Kniha předkládá velmi zajímavý a nápaditý svět, ve které se odehrávají neobvyklé příběhy přátelství a tajemna.
Vánoce ve světě
Jakými zvyky bychom se mohli inspirovat ze světa? Věděli jste například, že se v Norsku na Vánoce neuklízí? Košťata se schovávají, aby je nenašla zlá čarodějnice a neškodila lidem. Velmi rozumný zvyk. Ve španělském Katalánsku zase nosí dětem dárky kakající poleno, o které se nejprve děti několik dní hezky starají a pak z něho dárky vymlátí. V Japonsku pro změnu chodí na štědrovečerní večeři do KFC. Každá země má něco zajímavého 🙂
Některé knihy mají ve svém názvu i podstatu svého obsahu. Tato je jedna z nich. Praktická, čtivá a časem prověřená.
Tip kuchyňský
Tohle bude nejspíš tip až na příští podzim. Až budete dělat jablečný mošt a budete si ho chtít uchovat až do Vánoc a nezavařovat, stačí do něho vhodit pár kousků křenu. Vydrží a bude mít jemnou mírně pálivou chuť. Moc dopručuji, jeden demižón se ve sklípku chladí na ty letošní.
Něco pro uši
Při předvánočním úklidu či pečení si můžete pustit podcast Nový svět, ve kterém se setkáte s egyptologem Miroslavem Bártou, historikem Martinem Kovářem a co-founderem Datarunu Michalem Půrem. Otevírají plno témat ze zcela jiného pohledu, díly jsou plné různých tipů na knihy, filmy… Jak sami uvádí, jsou to vaši průvodci novou realitou.
Tip na hru
Tip do knihovny
Kdo máte děti a rádi byste je nenásilně vychovali v malé gentlemany a slečny? Tady je inspirace. Chytře napsané, krásně ilustrované. Draka je lepší pozdravit aneb O etiketě
Raději humory, než chmury
Také se vám děje, že se pravidelně koukáte na zprávy na internetu ačkoli se vám u toho často zrychlí tep a čelo se najednou orosí? Udržovat se v obraze je bezpochyby užitečné, ale všeho moc škodí. Udělejte něco pro svou psychohygienu a občas přesměrujte svou tendenci na jiné, odlehčenější stránky. Například na nějaké, kde si můžete přečíst nějaký ten vtip. Zkuste třeba dětského Alíka, skrývá nečekané perly.
Kamínkový santa
Propadli jste vy nebo děti ve vašem okolí putovním kamínkům? A děláte i vánoční? Máme pro vás jednoduchou inspiraci. A rádi uvidíme i ty Vaše.
James Nestor: Dech
Tahle kniha vám dech nevyrazí, ale asi ji budete číst jedním dechem. Vzduch je lidská potřeba, bez které vydržíme nejkratší dobu.
Za den se v průměru nadechneme 20 000x. Doba za zrychluje a tak průměrný lidský nádech a výdech je dnes 3,3 vteřiny, přičemž optimální by bylo 5,5 vteřiny. Chcete vědět ještě více?
Za Aperta team vám přejeme pohodové svátky plné světla. O světle si můžete přečíst v článku od Oldřicha Kvasničky