Bylo trochu nasněženo a silnička, po které jsme šli ještě s manželem a dcerou, klouzala. Nikterak rychle nás míjelo malé auto. Prošli jsme pod železničním viaduktem, cesta uhnula ostře doleva. A ejhle… Autíčko sklouznuté na kraji, a jen díky malým stromům se už netopilo v řece. Mladý řidič se ještě vzpamatovával z nevydařeného manévru udržet se na silnici a manžel se hned rozhodl, že mu pomůže vozidlo vytlačit. Jenže kluk nás vzápětí zastavil a přímo odzbrojil: „Jen to nechte, já zavolám tátovi“. A to je přesně ta věta, která pak spustila velkou diskusi po zbytek naší procházky.
Co byste udělali vy, když by vám bylo těch cca 18 – 20 let a takto jste „havarovali“? Volali byste hned rodičům? My jsme jednoznačně došli k závěru, že v žádném případě. V letech naší puberty a mládí (80. – 90. léta 20. století) bychom udělali všechno proto, aby se tenhle malér rodiče vůbec nedozvěděli.
Kam se posunula výchova dětí v jejich samostatnosti? Trochu mi to připomnělo článek Oldřicha Kvasničky O Vycházení se psy na webu Pevná vůle, kde píše o tom, že mnoho majitelů psů je psy samotnými vlastněno. Možná se vám zdá tento příměr pro porovnání s výchovou drsný, ale mnohdy mi to přijde podobné – děti si své rodiče „ochočily“. Ti pro ně udělají první poslední, a to i v případě, že jsou už dospělé a měly by již předvést schopnost se o sebe postarat. Na druhou stranu je tu mezi námi mnoho rodičů, kteří ty svoje dospívající a dospělé dcery a syny neumí „pustit do světa“. Stále je berou za malé a chtějí o ně trpělivě pečovat. Tady je několik příkladů, které jsem posbírala jako důkazy. A bohužel to nedalo moc práce.
Jsou to jen střípky z mého okolí, ale mnohdy mě opravdu překvapuje, jak naše generace vychovává své děti (k nesamostatnosti). My se v tom vezeme také, společenský tlak na adoraci dětí je šílený. Přesto se snažíme s manželem naše dvě dcery (18 a 20 let) vést tak, aby se dokázaly o sebe postarat a nepotřebovaly nás ke každému kroku, který udělají. Samozřejmě, že je podporujeme, jsme tu pro ně, když nás potřebují, ale vždy zvažujeme, jak velký díl podpory dáme, abychom jim dali příležitost se naučit něco nového. V příštím článku se s vámi podělím o to, jak to děláme.
A jak dopadla příhoda, kterou jsem začala v úvodu? Mladík tátu volat nemusel, vytlačili jsme ho. A nezapomněl udělat pár fotek. Na jeho Instagramu to prý bude super.
Nakonec vás ještě zvu do světa pevné vůle. Nenechte si to ujít.
Key Account Manager ve společnosti Aperta, s.r.o.
Někdy se bavím tím, jak jsme jako rodiče slepí a děti to s námi umí „válet“. I já podléhám. 🙂