Dnešní téma (Rouškaři a pan Bezrouška) se bude věnovat tvorbě vlastní identity a zkusím ho rozvinout na příkladu nošení či nenošení roušek. A podotýkám, že tím nechci napadat nařízená rozhodnutí. Chci především ukázat poněkud nezdravý mechanismus, jak si také někteří lidé mohou vytvářet vlastní identitu.
Tyhle dvě skupiny tu vždycky byly. Říkám jim vyznavači. Lidi, kteří se rychle chytnou nějaké pravdy a udělají z ní světonázor, životní styl. Rouškaři mají tendenci se sdružovat – hledat sobě podobné. Tvoří různé facebookové skupiny či bubliny. Nebo obsazují různá veřejná místa. Pan Bezrouška, jak už napovídá název, je naopak většinou sám, nebo tvoří nějakou výlučnou skupinu sobě podobných individualit. Obě skupiny se ale vzájemně pozorují a hlídají, a to proto, aby si mohly dokazovat, jak jsou ti druzí nemožní, hloupí a omezení.
Oba typy se prostě potřebují a oba typy si ze svého postoje vytvořily de facto ideologický světonázor a oba tak mohou svým chováním a jeho dopady být pro nezúčastněné nebezpeční. A to proto, že oba typy chtějí posilovat svůj vliv.
Důležité proto je naučit se rozpoznávat u sebe nebo u druhých, kde se toto vyznavačství vlastně bere! A Proč! Napoví dvě důležité charakteristiky vyznavačů. Za prvé, oni se nespokojí s vnitřním vyznáním. To je jim málo. Oni ho potřebují prezentovat na veřejnosti. Potřebují se s ním chlubit a potřebují tu nahlas, tu skrytě nevyznavačům naznačit, že když nejsou jako oni, jsou trochu divní. Dokonce třeba i ohrožují dobrý chod společnosti. Ano, toto je druhý rys, který je spolehlivě identifikuje. Velmi často se zaštiťují dobrem pro druhé. Samozřejmě tím jejich. Toto chování zřejmě souvisí s tvorbou vlastní identity skrze budování identity skupinové. Dobré je si všímat, jak vyznavači hovoří. To napoví. Jejich časté používání Já nebo My je přímo typické: „Já nosím – My nosíme“, „Já dělám – My děláme“, „Já nejím – My nejíme…“ To, jak se nekompromisně vymezují vůči druhým, to je přesně ten mechanismus, kdy vlastní identita a vlastní velikost roste.
Ale jsou i jiné, mnohem zdravější postupy, jak svou identitu posílit, nebo dokonce změnit. Tady jsou 4 příklady zralejších – fitnesovějších – cvičení:
Vytvořili jsme pro vás sérii on-line vzdělávacích a inspirujících příspěvků, které najdete v sekci
Buď zpět a FIT.
jednatel poradenské a vzdělávací společnosti Aperta, s.r.o