Známe to každý. Za léta života člověk nashromáždí spoustu věcí a bohužel i ty, pro které třeba nemá ani použití. Nebo si pořídíte věc novou a tu starou též funkční se vám nechce úplně vyhodit.
Nevím jak vy, ale já nejsem zrovna Marie Kondo a během posledního stěhování jsem se docela zhrozila, kolik věcí jsme schopní nashromáždit a kolik se nám jich už nechodí.
Když už potřetí stěhujete, nebo v domě přesouváte „něco, co se může ještě někdy hodit“ a ono se to pořád ne a né hodit, mělo by to jít z domu.
Ale co s tím? Funkční to je, prodávat po bazarech se vám to nechce, nebo to ani nemá takovou hodnotu, aby to mělo smysl. Mám pro vás tip! Swapněte to!
Swapovat vychází z anglického slovíčka swap neboli vyměnit.
Moje poslední swapy: oblečení, nepotřebné nádobí a hrnce, co nám nejdou na indukci, dětské hračky a oblečky, a drobný nábytek, co jsme pro něj už neměli místo.
Swapovat se dá téměř cokoliv. A za co to vyměnit? Já osobně mám ráda spotřební zboží, například toaletní papír, pastelky pro dceru či domácí marmelády. Nebo můžete prohlédnout nabídku člověka, co u vás poptává. Meze se nekladou.
A kde se dá swapovat? Nejrozšířenější jsou asi facebookové skupiny. Určitě tam najdete svou lokální. Já osobně jsem asi ve čtyřech swapovacích skupinách tady na Liberecku.
Swapovací akce potom dělají různá komunitní centra či kluby. To bývá třeba jednodenní akce.
Jeden můj klient má swapovací skříňku pro své zaměstnance přímo ve firmě u jídelny.
Swapování je šikovný způsob, jak se zbavit nepotřebných věcí a získat věci, co se nám hodí.