Násilnější hra u dětí může pro mnoho rodičů představovat velkého strašáka. Vidět děti, jak se pošťuchují a perou, může vyvolávat obavy o jejich bezpečnost a chování. Ale co kdybychom vám řekli, že takzvaná „hrubá hra“ může být pro vaše děti prospěšná na mnoha úrovních?
Hrubá hra učí děti odvaze a sebevědomí. Když se zapojují do hravých soubojů, učí se zvládat své tělo a vypořádat se s fyzickými výzvami, což posiluje jejich sebevědomí. Děti, které se perou či škádlí s rodiči, mají větší sebejistotu při sportovních aktivitách. Rozvíjejí také své sociální dovednosti. Učí se číst neverbální signály, respektovat hranice druhých a řešit konflikty, což je nezbytné pro úspěšné mezilidské vztahy.
Hrubá hra posiluje i emoční odolnost. Děti se učí, jak se vypořádat se stresem a frustrací v bezpečném prostředí, což je připraví na emoční výzvy v dospělosti. Jedinci jsou odolnější vůči stresu ve školním a pracovním prostředí.
Výzkumy tedy podporují tvrzení, že hrubá hra má mnoho výhod. Podle studie v „Developmental Review“ děti zapojené do hrubé hry s rodiči bývají v dospělosti odolnější vůči stresu i tlaku a jsou sociálně zdatnější.
Je samozřejmě důležité dodržovat jasná pravidla a zajistit bezpečnost. Hrubá hra musí probíhat se souhlasem dětí a v bezpečném prostředí. Pravidla pomáhají předcházet zraněním a učí děti respektovat hranice ostatních.
Ve výsledku nás tedy může překvapit, že ona hrubá hra není něco, čeho by se rodiče měli bát a stranit. Naopak, může být skvělým nástrojem pro rozvoj dovedností a posílení rodinných vazeb. Příště, až vaše děti začnou vyhledávat tento druh zábavy, zkuste vidět pozitivní dopady, které to může mít na jejich budoucí život. Nedržte je v nadměrném komfortu a nezajišťujte jim neustále bezpečí. Ne nadarmo se říkalo, že děti se musí nejdříve „otrkat“. Tak se do toho pusťte s nimi. Třeba si při tom hraní užijete spoustu zábavy i vy!
Tomáš Drahoňovský
lektor a konzultant v Aperta, s.r.o
Můžeme být jen sami sebou, protože všichni ostatní už jsou obsazení.