Management se stále více inspiruje sportem. Mnoho pracovníků sportuje nebo oblíbený druh sportu sleduje a je tak přímo u zdroje. Vidí tam nejenom silnou orientaci na výkon, ale i ambice, vášeň, radost, hodnoty a především způsoby, jak toho dosáhnout. Pojďme se na jeden ze silných podnětů podívat.
Znáte úspěšného sportovce nebo tým, který dlouhodobě netrénuje? Odpověď je předvídatelná: NE. Dokonce statisticky vyjádřeno, úspěšní sportovci trénují 2 – 5 hodin denně. Dalo by se namítnout, že v práci je to jinak než při sportu. Zatímco například fotbalisté trénují téměř denně, soutěžní zápasy hrají obvykle jeden až dva týdně.
Pracovníci své „soutěžní“ zápasy s úkoly hrají každý pracovní den a někdy i o víkendu. Nemělo by to však znamenat, že nemají čas trénovat. Byť někteří tvrdí, že to není potřeba, protože se učí svou prací. Tento způsob růstu však má své zákonitosti, které je třeba dodržovat. Nestačí „jen“ pracovat. I vrcholoví sportovci, kteří se sportu věnují mnohdy přes 20 let, nehrají jen soutěžní zápasy s tím, že se učí během hry. Naopak, mezi zápasy trénují a odpočívají.
Právě z těchto důvodů vznikl koncept tzv. učící se organizace, jež prosazuje tuto myšlenku: svému rozvoji se věnujme ze 60% při práci, ze 30% koučinkem, mentoringem, konzultacemi na interním principu a z 10% vzděláváním od extetrních odborníků. Jak to může vypadat vyjádřeno v časových jednotkách. Kdybych se z cca 1 800 odpracovaných hodin ročně věnoval svému tréninku z jedné pětiny, pak bych 216 hodin věnoval tzv. On-the-job training (OJT), 108 hodin individuálním rozhovorům, stínování … především se svým nadřízeným a 36 hodin svého růstu svěřil externistům. Tedy většinu svého tréninku bych měl procvičovat samostatně (se znalostí osvojených postupů) a mým hlavním trenérem by měl být můj nadřízený.
Máte ambice být úspěšní v tom, co děláte? Pak příklad sportu nám odpovídá, že je důležitá soustavnost. Jako nestačí dvakrát do roka vběhnout do tělocvičny a tam se ztrhat, pak nestačí jednou za rok se dva dny vzdělávat. Na příkladu externí podpory, raději v menších dávkách 3 hodinových bloků, ale v pravidelném měsíčním rytmu.
Úspěšní sportovci a jejich trenéři i úspěšní pracovníci a jejich manažeři to tak dělají. Patříte mezi ně?
Michal Knězů Mrvka
lektor, konzultant, kouč, jednatel Aperta, s.r.o.