Transformace je kráčení po cestě změny. Existuje soubor rad, jež se často opakují, jak si na této cestě počínat. Jistě každý z nás už některé slyšel: promyslete si změnu, rozfázujte si ji, nastavte si kritéria úspěchu, využijte nástroje k měření pokroku, odměňujte se za dílčí úspěchy… Platí to pro proměnu životosprávy, stejně jako pro firemní zjednodušení procesů.
Všechna tato doporučení jsou pravdivá. Možná tak zřetelná a v refrénech se opakující, že už jim ani nevěnujeme pozornost. A ještě tak nějak podvědomě víme, že tato nepozornost je chyba, ale nemůžeme si pomoci. Tyto rady známe už dlouho a dostatečně nás nerozpohybovaly, počkáme si na lepší.
Raději preferujeme něco zázračného, co je pro nás nové a v co doufáme, že je oním šémem k snadnému zázraku pozitivní změny. Závan svěžího espritu například v podobě ketomixové diety či agile managementu pak může být oním receptem, který svou neotřelostí upoutá naši pozornost. Navíc to zní logicky a esotericky zároveň. O tom, že jsou součástí ketomixu i agile managementu skvělé myšlenky, postupy – v případě agile operující s pojmoslovím sprinty, scrum, ceremonie… není pochyb. Mám si tedy proteinovou dietu objednat? Máme agile aplikovat u nás?
Na první dojem se může zdát, že ano. Přece principy fungování člověka jsou u všech lidí stejné (všichni lidé mají z více než 99,9% stejnou DNA) a obdobně je to i u organizací. Zlepšit své stravovací návyky se řídí týmiž pravidly, jako zjednodušit tok informací. Někdy mají i obdobné názvy: zeštíhlet, snížit závislost na… , posílit…. Proto také snadná řešení mají v reklamách často slova jako zázračný, snadný či revoluční. Obchodníci hovoří o jedinečném…, tak proto jsme o něm ještě neslyšeli. Takže pokud vím, že Janě ketomixová dieta pomohla shodit kila a ve firmě na 3D tiskárny agile funguje, máme se do toho pustit i u sebe?
Při výběru nejvhodnější cesty k úspěšné realizaci změny ohledně životosprávy je klíčová naše osobnost, naše návyky, vzorce chování. Ne všechna řešení jsou pro mne vhodná. S ohledem na můj věk, sílu vůle, zdravotní stav, pracovní a životní role a mnohé další faktory. Obdobně: Pro úspěšné transformační změny v organizaci je klíčová naše firemní kultura. Něco, co je obtížně uchopitelné, dlouhodobě měnitelné a přitom zásadní. Firemní kultura je jako operační systém, na němž ostatní nástroje běží nebo neběží.
Stejně jako pocit životního štěstí se špatně měří, firemní kultura se obtížně vymezuje. To nepopírá skutečnost, že existuje v obou případech množství metodik, jak se o „tvrdá data“ pokusit. A tak máme osobnostní dotazníky i audity firemní kultury.
Jak nepodlehnout pábení zázračného, udržet si odstup a dobře se rozhodnout o výběru metodiky transformace? Místo počítání do deseti si položte na začátku 3 postupné otázky se zřetelnými odpověďmi: 1. Co chceme? 2. Jací jsme/jakou máme firemní kulturu? 3. Je zvažovaný způsob změny se dvěma předchozími odpověďmi slučitelný? Výsledek použijme k úvodnímu poměření, zda například proteinová dieta či agile jsou pro nás ty pravé cesty k lepší budoucnosti.
P.S. Uděláme-li chybu na začátku, potáhne se s námi už celou transformací.
Související články:
2. díl: Princip trychtýře
3. díl: A co řekneme lidem?
4. díl: Kdy už bude konec?
Související služby: TRANSFORMAČNÍ MANAGEMENT
jednatel poradenské a vzdělávací společnosti Aperta, s.r.o