Situace ve zdravotnických zařízeních byla díky covidové pandemii velmi napjatá. Zdravotnický personál se za pochodu vyrovnával s mnohými překážkami. Psychika v akutním stresu a ohrožení jela svým režimem. Zjednodušeně řečeno adrenalin a kortizol jim pomáhaly přežít a fungovat. Zásoby však nejsou nevyčerpatelné. Dají se předpokládat frustrace, nemoci z přetížené psychiky (i fyzického vyčerpání), vztahové konflikty, neodžité příběhy…
Proto teprve nyní po zklidnění situace má smysl nabídnout „psychologickou“ pomoc. Ale rozumně. Nejhorší by bylo stigmatizovat. Kurzy a školení na téma, jak zvládnout posttraumatický stres, vyhoření apod. už předem ukazují na účastníky jako na ty, kteří TO nezvládli. Ale oni to zvládli, jen je potřeba je pozvat do prostředí, kde o svých příbězích mohou hovořit a využít své vyprávění k odplavení a povzbuzení.
Speciální program s názvem „Tvůj příběh má smysl (vyprávět)“ realizujeme v nemocnicích v Jablonci nad Nisou, Kadani, Ostrově a Sokolově.
Během května na jeden z těchto speciálních programů zavítal i Radiožurnál a 28. 5. 2021 odvysílal reportáž z kadaňské nemocnice.
Reportáž z Ranního Radiožurnálu dne 28. 5. 2021