Věřili byste, že školení o komunikaci, time managementu nebo řešení konfliktů přijde vhod i při výchově malého dítěte?
Já ne, kdysi. Teď už rozhodně ano.
1.Aktivní naslouchání
První lekce soft skills: naslouchejte druhým! U batolat to znamená naučit se dekódovat záhadné zvuky jako „baba“ (banán nebo babička?) a třeba „mama“ (máma nebo jídlo?). Vzteklé „ne!“ bývá dost jasné. Snažím se poslouchat a reagovat empaticky, zatímco analyzuju, jestli se rozčiluje kvůli rozpatlané kaši nebo ztracené hračce.
2. Time management
Efektivní plánování času s malými dětmi je čistá utopie. Snídaně bez dramatu a včasný odchod do školky a práce? To skoro není reálné. Dovednosti ze školení Time managementu rozhodně pomáhají, ale bez vstávání v 5 ráno to bohužel nejde. Skloubit oblékání, hledání ztraceného plyšáka a zapnutí pračky
a myčky lze i v pěti minutách. Jen většinou pak zapomenu oběd do práce.
3. Řešení konfliktů
Co uděláte, když má tříleté dítě hodně hlasitou krizi, protože mu nechcete koupit vlastní sprej do bot jako tatínkovi? Zapojíte všechny zásady řešení konfliktů: zachovat klid, nabídnout alternativu či vysvětlení, ale hlavně vyjednávat
s trpělivostí švýcarského hodináře. Může to vypadat jako jednoduchý úkol, ale zkuste ji přesvědčit, že nemá smradlavé nožičky, i když už to ví celý Rossmann a okolní obchody.
4. Empatie
Když se učíte soft skills, jedno z témat je i empatie. V praxi to znamená pochopit, proč někdo na schůzce zuří. V rodičovství to přeložíte na pochopení toho, proč je pro vaše dítě životně důležité mít tu jedinou správnou žlutou lopatičku, i když je na pískovišti dalších 5 podobných lopatiček. Bez empatie by to nešlo.
Díky měkkým dovednostem se cítím být připravena na téměř každou situaci. Dítě se vzteká? Aktivní naslouchání. Potřebujete zvládnout den? Time management. Je zle? Řešení konfliktů.
A kdyby bylo opravdu nejhůř, vždycky se můžu vrátit k osvědčené strategii — dát sušenku a lítat jako superhrdina.
Helena Sojková
Obchodní koordinátor v Aperta, s.r.o.