Procházím sídlištěm, uprostřed kterého je velký park bez aut, plný různých dětských hřišť, travnatých ploch, různých zákoutí. Idylka, kde se mohou děti prohánět poměrně bezpečně, hrát si svoje hry plné fantazie a obrazů, kterým my dospělí ani nemůžeme porozumět (i když jsme si je také hráli).
Ale… Všude, kde vidím děti, vidím nad nimi stát dospělé. Nevidím jedinou partu složenou jen z dětí, ideálně různě starých. A tady si říkám „něco je špatně“. Děti jsou pod neustálým dohledem rodičů či jiných dospělých, kteří jim chystají permanentní program nebo mají čas řízený rodiči: teď si napiš úkoly, teď jdeme ven na hřiště, teď máš kroužek (fotbalu, klavíru, kreslení, baletu… dosaďte si).
Rodiče tak vychovávají závislé děti na jejich podpoře a péči. Stejně tak jsou závislí rodiče na svých dětech a neumí se od nich odpoutat, neumí si představit, že by jejich „náctileté“ dítě někam samo vyrazilo na čundr, jako jsme to dělali kdysi my. Nyní musí s rodiči na dovolenou ještě ve dvaceti i později. A tyto dospělé děti rády jedou, protože to jinak neumí, ani by je to nenapadlo, že by to šlo jinak. Je to vzájemná závislost.
Málokdo u svých dětí podporuje samostatnost. Je to dovednost, kterou je potřeba pečlivě a vytrvale trénovat od útlého věku a nabalovat dovednosti, které samostatnost vyžadují. A patří mezi ně i to, že si jde dítě samo pohrát ven. Jen tak bloumat po zahradě, po hřišti s jinými vrstevníky, i staršími dětmi, které je ochrání nebo s nimi musí „bojovat“ a tím se trochu zocelit. Tento trénink vyžaduje pevnou vůli z obou stran – jak dětí, tak rodičů. Rodič musí důsledně stát za nově vytvořenými pravidly, a dítě se musí naučit důsledně tato nová pravidla plnit nebo se jim také vzpírat. To přeci k dospívání patří a v současné době ani díky rodičovské závislé výchově tuto možnost děti (dospívající) nemají, protože rodič se staví do role kamaráda.
Tolik dětských hřišť nikdy nebylo. A tolik rodičů na nich také ne. Nechme hřiště dětem.
Věra Růžičková
Key Account Manager ve společnosti Aperta, s.r.o.