Parley aneb Co mají společného Nicholas Taleb a Piráti z Karibiku
„Nejsou to pravidla, spíše takové pokyny, slečno Turnerová,“ říká kapitán Barbossa v prvním díle Pirátů, když se Elizabeth domáhá splnění domluvy, kterou spolu ujednali.
A svou poslední, mimochodem naprosto skvělou, knihu současná hvězda ekonomicko-politického myšlení Nicholas Taleb nazval Nasadit vlastní kůži. Co má tohle všechno společného? Slovo parley není výmysl, opravdu existuje, dokonce jeho slovní základ najdeme ve slově parlament.
A v Pirátech je používáno v jeho původním slova smyslu. Jako stav, který umožňuje vyjednávání dvou znepřátelených stran o podmínkách příměří. Stav, který obě strany chrání. Pod vládou parleye se Vám nic nestane, ale jak a co si vyjednáte, je na Vás. Napětí mezi pevností pravidel, která jsou spíše výsledkem vyjednávání, ne jejich začátkem, a mihotavostí pokynů co dělat a jak se chovat, vytváří prostor pro odvahu, svobodná rozhodnutí a činění se. Obě strany jsou si rovnocennými partnery ve stavu vyjednávání a jsou nuceny nést svou kůži na trh se všemi důsledky špatných rozhodnutí nebo nekvalitních dohod. Že ano, slečno Turnerová, (špatně jste to vyjednala a tak jste musela setrvat v přítomnosti ne – živých a ne – mrtvých pirátů.)
Představuji si pana Taleba, jak psal svůj poslední bestseller o soumraku symetrických vztahů a jedním okem sledoval tuhle pirátskou scénu. A slyším jeho smutný povzdech: „Škoda, že už jen v pirátských filmech…“. Přečtěte si knihu, podívejte se na film. Obojí je dokonalé ve svém žánru, a to tak, že žánry dokonce překračuje.
Aby náš web fungoval správně a byl pro vás co nejlepší, používáme cookies. Některé jsou nezbytné pro základní funkce, jiné nám pomáhají zlepšit váš zážitek (třeba tím, že si pamatují vaše nastavení nebo nám dávají anonymní statistiky o návštěvnosti).
Můžete si vybrat, které typy cookies nám dovolíte používat: