Chcete se rozmluvit před prezentací či ukázat své jazykové dovednosti u svátečného stolu? Zkuste říct:
Lorenzova transformace hrála hlavní roli v teorii relativity.
Šísovo sousoší Šťastný sen. Smyčec šmytec. Smyčec šmytec. Smyčec šmytec.
Šla Prokopka pro Prokopa: Pojď Prokope pro trochu oukropa.
Je Olivier olivrejovaný nebo neolivrejovaný?
Zkuste vánoční podcast: ,,Christmas Around the World‘‘
Nabízí pohled na vánoční tradice v různých zemích. Každá epizoda se zaměřuje na konkrétní region nebo zemi a zkoumá, jak tam Vánoce slaví, jaké mají speciální jídlo, zvyky nebo unikátní vánoční postavy.
Ideální pro milovníky cestování i kulturních rozdílů.
Najdete například zde
Vánoce, to je taky čas bublinek. Ano, sekty a prosecco.
A s proseccem občas Aperol nebo také italský bezový likér Hugo.
Olda prozradí, jak likér Hugo vyrábí doma: „Počkám si až vykvete bezový květ. To budete muset udělat taky. Pak přinutím děti, aby ho šly natrhat. Už jsou velké, tak to nedá zase tolik práce, neboť vědí, že jim z toho taky něco kápne. Nakrájíme citrony a postupně bezový květ s voňavými žlutými kolečky nacpeme do sklenic od okurek. Přidáváme mátu a prosypáváme třtinovým cukrem. Nakonec to zalejeme 40% vodkou, zavíčkujeme a dáme za okno na pár dní na slunce. Tak po týdnu sundáme z okna a ve špajzu či sklípku necháme louhovat minimálně do 1. srpna. Těšíme se až budeme cedit přes cedník či plátýnko do lahví. V srpnu zveme na „Hugo party“ a jako vstupné je láhev prosecca. Už je nás ale hodně, tak si musíte udělat svoji party. I v roce 2025 je potřeba se na něco těšit.“
Veselé Vánoce. Anglicky Merry Christmas. Španělsky Felis Navidad.
Ale co třeba taková laoština: ສຸກສັນວັນຄຣິດສມາດ (suk san wan kha rit sa māt) či irština Nollaig Shona. 🙂
Jak říct veselé vánoce ve více jak sto jazycích najdete na tomto odkaze.
Máme v rodině takovou tradici. Každý rok se během adventních dnů naučíme jednu koledu jak zazpívat, tak se i doprovázíme na vybraný hudební nástroj. K přednesu babičkám nemusí vždy dojít, ale zábavné je to cvičení. Od klasické Tiché noci jsme vyzkoušeli i něco netradičního, jako je All I Want For Christmas is My Two Front Teeth
Moudrost pohádek aneb zamyšlení od Tomáše
Období vánočních svátků byl v mém životě jediný důvod, proč si pořizovat televizi. Moci koukat na nekonečnou sérii pohádek pro mě prostě k Vánocům patří. Někdy se však vyplatí na ně nekoukat jen dětskýma očima s relaxovanou myslí, ale naopak se zkusit trochu aktivizovat, abychom se podívali, co se v nich opravdu skrývá.
A co hledat? Můžete si například zkusit zodpovědět tyto otázky: Jaké měla tato pohádka poselství? Jaké poučení z ní plyne? Co říká například o mužích či o ženách? Jak prezentuje vztahy, ať už mezi partnery či v rodině?
A případně: Jaké jsme v ní mohli vidět archetypy a co bylo jejich smyslem? A na závěr jeden takový tip pro pozorování ode mě: Většina pohádek končí svatbou. Jsou tu ale některé vícedílné pohádky, u kterých vidíme i to, co se může dít potom. Víte, které to například jsou? 😊
Všichni známe Forestovu moudrost: „Život je jak bonboniéra, nikdy nevíš, jaký bonbón rozbalíš.“
Zkuste podobnou moudrost vymyslet na Vánoce.
A aby to bylo těžší, použijte slovo trychtýř: Vánoce jsou jako trychtýř…. (Drobné úpravy jsou povoleny).
Pošlete nám je, nejlepší zveřejníme.
Cestou k ještě většímu pochopení a ocenění hudby Antonína Dvořáka může být i návštěva jeho rodného domu v Nelahozevsi čp.12. Ten je nově opraven včetně interaktivní expozice propojujícího rodné prostředí se skladatelovou hudbou. V kombinaci s návštěvou nedalekého zámku velmi příjemně strávený čas.
K Vánocům neodmyslitelně patří sladké cukroví. A k cukroví mají blízko dorty. Házeli jste někdy nějakým dortem? A chtěli by jste? Díky hře Dorty jsou vrženy můžete 🙂 Zábavná hra z českých luk a hájů může hrát kdokoliv od 5 do 99let. Hru najdete zde.
České a moravské vánoční koledy patří neodmyslitelně k Adventu. Ne každý zná koledu Byla cesta, byla ušlapaná. I když díky Čechomoru i jiným interpretům se již také stala poměrně známou. Zazpívejte si ji.
Co třeba zkusit něco starého? Za svůj život se učíme mnoha dovednostem. Některé používáme pravidelně, jiné občas a mnohé z nich nám ze života zcela vymizí.
Proč se k nim ale sem tam nezkusit vrátit?
Zkuste zavzpomínat, co jste dříve uměli či dělávali či co vás bavilo. Kreslení? Pletení? Lyžování? Lukostřelba? Možná jste měli vášeň, která však kvůli povinnostem musela jít ze života pryč, aby byl čas na důležitější věci. Nevyplatí se k ní ale alespoň jednou v roce vrátit a dopřát si ji? Třeba zjistíte, jak moc vám chybí a hle, bude zase o hobby více.
Pracovat na své fyzické a psychické kondici je kontinuální úkol. Dobrým trenérem a partnerem pro duševní zdraví je psychologická poradna TALK2AMY. Na živého odborníka se mnohdy čeká celé měsíce. Tato poradna fungující na principu AI má svůj původ u českých psychologů. Je to okamžitě využitelná příležitost.
Řekněte sami sobě nebo někomu jinému 3 věci, za které mu nebo sobě děkujete.
K vánočnímu času patří rozjímání. Udělejte si pohodu při poslechu více jak 30 let starého LP od Báry Basikové a Martina Němce s názvem Dreams Of Sphinx.
Advent je o tradicích a zaběhlých zvycích. I když jsou důležité, je také cenné si zachovat flexibilní mysl a nezkostnatět. Jedna z věcí, která k tomu patří, je čas od času zkusit něco nového. Jít do neznámé restaurace, navštívit neznámé místo, podniknout novou aktivitu.
Jak je to dlouho, co jste něco takového zkusili?
Pokud už to chvíle je, určitě neváhejte a zkuste si na to vynahradit mezi svátky čas. Čas na prožití něčeho nového, neznámého, co jste zatím nezažili či nezkusili. Bude to skok s padákem? Laser game? Dovolená na novém místě? Virtuální realita? Nebo třeba jen nový druh cukroví? Ať už to bude cokoli, určitě oceníme, když nám k tomu napíšete, co nového jste zkusili 😊 A ještě lepší bude, když to skombinujete a ze zkoušení něčeho nového uděláte adventní tradici!
Mozek
Některé z vás možná překvapí, že pod tímto názvem není mentální cvičení, jež náš mozek oživí, ale naopak návod na něco, co jej utlumí: na drink.
Vaječný likér patří k Vánocům stejně, jako griotka. A již v minulém režimu vymysleli, že tyto dva nápoje se dají kreativně zkombinovat. Stačí si pořídit nálevku, dát ji na vaječný likér či Baileys a skrz ni nápoj pomalu a v přiměřené míře nalít do skleničky či panáky griotky. Výsledný efekt by měl objasnit, proč se drink jmenuje právě takto.
Naslouchejte si mezi sebou v rodině a zkuste si zahrát deskovou hru např. Na kus řeči, nebo si vymyslete vlastní otázky, vyprávějte si nejzábavnější příběhy, co se vám staly.
Už se vám stalo, že se k vám dostala informace o nějakém zajímavém místě, ale na mapě ho nenajdete? Jedním takovým místem je Duhová skalní brána v Příhrazských skalách. Kdo chce, tak ho najde. Staňte se objevitelem a pátrejte. I v zimě je tam krásně.
Zimní – vánoční jazykolam:
,,Sněhulák v senu sáně sune.‘‘
Pokud máte rádi výzvy, zkuste tento jazykolam říct co nejrychleji. Hodně štěstí a zábavy!
Ať děláte klasické vánoční cukroví nebo jen pár svých osvědčených receptů, recept na ovesné sušenky se vždycky hodí. Doporučuji tento. Už je peču nějaký ten pátek a protože vždycky používám pozměněnou kombinaci oříšků či různé druhy sirupů, sušenky nejsou nikdy stejné, ale vždycky jsou velmi velmi chutné.
Udělejte si vánoční cestu kolem světa a poslechněte si koledy ze všech koutů světa
Víte, jak vznikl název Perník. Původně zřejmě od pepře, neboť ten se do těsta z mouky a medu v Egyptě hojně přidával. Takže perník byl původně hodně štiplavý a ostrý, takže se mu říkalo peprník, později se to zjednodušilo na perník.
Vánoční pohádka:
Kdo by neznal autora Hanse Christiana Andersena.. dávám tip na jednu vánoční pohádku od kouzelného autora, na kterou se těším s dětmi já: ,,O malé jedličce‘‘
Přečtěte si vánoční článek od Oldřicha Kvasničky. Krásné vánoce všem.
Aby náš web fungoval správně a byl pro vás co nejlepší, používáme cookies. Některé jsou nezbytné pro základní funkce, jiné nám pomáhají zlepšit váš zážitek (třeba tím, že si pamatují vaše nastavení nebo nám dávají anonymní statistiky o návštěvnosti).
Můžete si vybrat, které typy cookies nám dovolíte používat: